Nasıl Kompostlanabilir Ürün Sertifikası Alabilirim?

Biyoplastik endüstrisinde son 10 yılda yeni bir biyo-materyal sınıfı tanıtılmıştır, bunlar kompostlanabilir biyoplastikler. olarak adlandırılırlar. Bu malzemeler, geleneksel plastiklerin aynı gerekli özelliklerini sağlar, ancak yaşamlarının sonunda biyolojik olarak bozunur ve kompost haline gelir. 

Nasıl Kompostlanabilir Ürün Sertifikası Alabilirim?

Temel olarak iki sınıfa ayrılan çok çeşitli gübrelenebilir biyoplastikler vardır: endüstriyel (veya ticari olarak) gübrelenebilir ve evde gübrelenebilir. "Endüstriyel olarak gübrelenebilir" veya "ticari olarak gübrelenebilir" olarak etiketlenebilmek için ürünlerin geçmesi gereken belirli testler ve sertifikalar vardır.

Endüstriyel veya ticari olarak kompostlanabilir olarak etiketlenen bir ürün, faydalı kompost haline dönüştürülebilmesi için daha yüksek sıcaklıklar ve özel olarak formüle edilmiş mikrobiyal koşullar gerektirir.

"Endüstriyel olarak gübrelenebilir" veya "ticari olarak gübrelenebilir" olarak etiketlenebilmek için ürünlerin geçmesi gereken belirli testler ve sertifikalar vardır. Ticari olarak gübrelenebilir ürünler ASTM D6400 protokolleri ve kriterleri aracılığıyla test edilir. 

Bir ürün testi geçtiğinde, sonuçlar sertifikasyon için bir üçüncü taraf kuruluşa gönderilebilir. Üçüncü taraf kuruluş tarafından değerlendirilen başvuru sonrasında ürün tüm kriterleri karşılıyorsa sertifikalandırılır.

Dünya çapında çeşitli üçüncü taraf sertifika sağlayıcıları vardır. Bunlar arasında en prestijli olanlardan biriside C-Label kompostlanabilir ürün sertifikasyon programını sunan kuruluşumuzdur.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için çok farklı belgelendirme hizmetleri sunmakta ve bu çerçevede gerekli test, analiz, kontrol ve değerlendirme faaliyetleri sürdürmektedir. Bu çalışmalarında her zaman yerli ve yabancı standartları, yürürlükte olan yasal düzenlemeleri ve genel kabul görmüş uygulamaları takip etmektedir. Bu çerçevede, talep eden işletmelere, kompost sertifikasyon ve C-Label (Compost Labeling) kompost etiketleme hizmetleri de vermektedir.