Biyobozunurluk ve Kompostlanabilirlik Sertifika Süreci

Biyobozunurluk ve kompostlanabilirlik sertifika süreci, firmalara karmaşık gelebilir. Bu süreci basitçe şu adımlarla tanımlamak isabetli olacaktır:

Biyobozunurluk ve Kompostlanabilirlik Sertifika Süreci
  • Birinci adım, ürünün hangi sertifikaları gerektirdiğini belirlemektir. Bu, malzeme türüne ve uygulanacak bertaraf yöntemine bağlıdır. Örneğin, bir PLA (polilaktik asit) tek kullanımlık çatal, endüstriyel olarak kompostlanabilir bir malzemeden yapıldığı için endüstriyel kompost sertifikası gerektirir.
  • Hangi sertifikalara ihtiyaç duyulduğu belirlendikten sonra ikinci adım, hangi test standartlarının bu sertifikalara karşılık geldiğini belirlemektir. Örneğin PLA testlerinde, ASTM D6400 ya da EN 13432 standartlarında yer alan testlere ihtiyaç bulunmaktadır.
  • Birden fazla sertifika gerektiren bir ürün varsa (örneğin bir PHA pipeti), her bir sertifika programı için gerekli olan test standartlarına uymak gerekir. Test süreci, uygulanan test standardına bağlı olarak 6 ila 12 ay arası sürebilir.
  • Bir sonraki adımda, gelişmiş bir laboratuvarda elde edilen test sonuçları ile birlikte ilgili sertifika kuruluşuna başvuru yapılmalıdır. Başvuru ile birlikte ayrıca ürün numuneleri ve ürün kimliği teslim edilmelidir.
  • Yetkili kuruluş teslim edilen tüm malzemeler ve test sonuçları ile bir değerlendirme çalışması yapar ve ürünün sertifikayı gerçekten hak edip etmediğine kadar verir. Sertifikalı sürdürülebilir ürünlere olan ilginin artması ile birlikte bu süreç 5 haftayı bulabilir. Gönderilen ürünlerin kompostlanabilirliğini ve biyolojik olarak bozunabilirliğini tespit etmek için karşılıklı bilgi alışverişi olabilir. Bu süreç son derece kapsamlıdır.
  • Tüm sorular yanıtlandıktan ve malzemeler gözden geçirildikten sonra, son adımda sertifikalandırma kuruluşu bir sertifika düzenleyerek firmaya teslim eder. Bu sertifika, firma tarafından üretilen belli bir ürün veya ürün grubuna karşılık gelir. Ayrıca sertifika kuruluşu, ambalaj ve pazarlama malzemelerinde kullanılacak resmi sertifika logoları ile birlikte, söz konusu logoların kullanımına ilişkin talimatlar ve kısıtlamaları açıklar.

Bu süreç sonunda kompostlanabilir veya biyolojik olarak parçalanabilir ürün artık resmi olarak onaylanmıştır. Üretici firma, sertifikaları ve etiketi, pazarlama malzemeleri ve ambalajları üzerinde metin, logo ve diğer formatlar ile müşterilerine iletebilir.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için çok farklı belgelendirme hizmetleri sunmakta ve bu çerçevede gerekli test, analiz, kontrol ve değerlendirme faaliyetleri sürdürmektedir. Bu çalışmalarında her zaman yerli ve yabancı standartları, yürürlükte olan yasal düzenlemeleri ve genel kabul görmüş uygulamaları takip etmektedir. Kuruluşumuz, eğitimli ve deneyimli bir çalışan kadrosuna ve ileri teknolojik imkanlara sahiptir. Bu çerçevede, talep eden işletmelere, kompost sertifikasyon ve C-Label (Compost Labeling) kompost etiketleme hizmetleri de vermektedir.