Belgelendirilmiş Kompostlanabilir Ne Demektir?

Belgelendirilmek için kompostlanabilir ambalajların test ortamında oldukça besleyici ve toksik olmayan topraklar oluşturması gerekmektedir.

Belgelendirilmiş Kompostlanabilir Ne Demektir?

Bugün gelinen noktada, her gün karada ve suda, taşan bir plastik kirliliği oluşmaktadır. Bu nedenle geri dönüşüm çabalarının, ambalaj atıklarını ele almak için yeterli olmadığı ortaya çıkmıştır. Öncelikle bunun nedeni, tasarım aşamasında sistemin bozulmasıdır. Gerçekten geri dönüştürülebilir malzemeler şu özelliklere sahip olmalıdır:

  • Tek bir malzemeden veya aynı geri dönüşüm kalitesi ve tanımına sahip malzemelerden üretilmelidir.
  • Temiz olmalıdır. Gıda ve diğer kirleticiler geri dönüşümü imkansız hale getirir.
  • Saf olmalıdır. Toksik mürekkepler, yapıştırıcılar, kaplamalar ve katkı maddeleri içermemeli ve geri dönüştürülebilirliği aşındıran UV ışığından korunmalıdır.

Kompostlanabilir ambalajlama, bu sürece yeni bir fikir ve yaklaşım getiren bir çözüm sunmaktadır. Geri dönüştürülebilir ambalajlara benzer şekilde, kompostlanabilir ambalajlar da en başından itibaren değerli bir ikinci ömre sahip olacak şekilde tasarlanmalıdır. Bunun anlamı şudur: kompostlanabilir bir malzemenin moleküler bileşiminin hem toksik olmadığı, hem de biyolojik olarak mevcut olduğu ve sağlıklı toprakta yaşayan milyonlarca mikroorganizma için çekici olduğunu belirlenmelidir.

Kompostlanabilir ambalajlama, ambalaj işlevi görecek ve kullanımdan sonra toprağa dönüşecek şekilde tasarlanmaktadır. Kaliteli kompostlanabilir ambalaj malzemesi, biyolojik herhangi bir şeyin toprağa dönüşmesine neden olmak için gerekli olan üç tetikleyici ile (mikroorganizmalar, ısı ve nem) temas edene kadar stabil kalmalı ve formunu korumalıdır.

Belgelendirilmiş kompostlanabilir ambalajlar toksik olmamalıdır. Geri dönüştürülmüş kağıtlar ve plastikler, ağartma ve kirleticileri, mürekkepleri, yapıştırıcıları ve katkı maddelerini yok etmek için işleme tabi tutulduktan sonra, işlenmemiş kağıtlardan ve plastiklerden daha düşük kalitededir. Kompostlanabilir ambalajlar ise sertifikasyon sürecinde aşırı ısıya, neme, gıdalar ve diğer biyolojik elementlerle temasa ve bakterilere maruz kalmaktadır. Tüm bunlardan sonra ambalaj malzemesi, ortaya çıkan toprak, su ve hava toksinlere karşı test edilmektedir.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için çok farklı belgelendirme hizmetleri sunmakta ve bu çerçevede gerekli test, analiz, kontrol ve değerlendirme faaliyetleri sürdürmektedir. Bu çerçevede, talep eden işletmelere, kompost sertifikasyon ve C-Label (Compost Labeling) kompost etiketleme hizmetleri de vermektedir.