Ticari Kompostlama Nasıl Yapılır?

Ticari veya endüstriyel kompostlama, bir evden veya tesisten gelen organik atıkları işleyen özel veya evde yapılan kompostlamanın aksine, çok yüksek hacimli organik atıkları işlemek için tasarlanmış büyük ölçekli kompostlamadır. 

Ticari Kompostlama Nasıl Yapılır?

Ticari bir kompostlama tesisi tarafından üretilen kompost, tesisin nasıl organize edildiğine bağlı olarak çiftliklere ve fidanlıklara satılabilir, belediye çevre düzenlemesine uygulanabilir veya bireylere satılabilir. 21. yüzyılın başlarında kompostlaştırma, geri dönüşüm ve iş yapmanın çevresel etkilerini azaltmaya artan ilgiyle birlikte, ticari kompostlama operasyonları radikal bir şekilde genişledi.

Atık toplama, malzemeyi kompostlama için merkezi bir tesise teslim eden bir kamyon filosu ile gerçekleştirilir. Bazı ticari kompostlama şirketleri, insanların genellikle çiftliklerden ve tarım tesislerinden büyük kamyon yükleri şeklinde kompost bırakmasına da izin verir. 

Atık hacmi, kompostlama için çok fazla alan gerektirir ve kompostun atık ürün olarak muazzam ısı üreten anaerobik organizmalar tarafından hızla parçalandığı anaerobik kompostlama için idealdir.

Ticari bir tesiste üretilen kompost, özellikle personel kompostlarını işleme ve ayırma konusunda dikkatliyse, çok kaliteli olabilir. Bir belediye kurumu söz konusu olduğunda, kompost şehir peyzajında ​​​​kullanılabilir veya isteyen vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılabilir. 

Özelleştirilmiş şirketler kompostlarını satma eğilimindedir veya ham organik atık tedarik eden ve karşılığında bitmiş kompost alan çiftliklerle işbirliği anlaşmalarına girerler.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için çok farklı belgelendirme hizmetleri sunmakta ve bu çerçevede gerekli test, analiz, kontrol ve değerlendirme faaliyetleri sürdürmektedir. Bu çalışmalarında her zaman yerli ve yabancı standartları, yürürlükte olan yasal düzenlemeleri ve genel kabul görmüş uygulamaları takip etmektedir. Kuruluşumuz, eğitimli ve deneyimli bir çalışan kadrosuna ve ileri teknolojik imkanlara sahiptir. Bu çerçevede, talep eden işletmelere, kompost sertifikasyon ve C-Label (Compost Labeling) kompost etiketleme hizmetleri de vermektedir.