C-Label Kompostlanabilir Etiketini Kimler Alabilir?

Kompostlanabilir ve çevre dostu ürünler yükselişte geçmiştir. Eğer bir üretici firma çevre dostu ve kompostlanabilir ürünler satmaya geçiş yapıyorsa, ürünler üzerinde bunu ifade eden bir etiket iliştirmesi önemlidir. Ancak bugün gerçekten marketlerde çok fazla sayıda kompostlanabilir ürün etiketi bulunmaktadır.

C-Label Kompostlanabilir Etiketini Kimler Alabilir?

Bu etiketlerin tüketiciler için ne anlam taşıdığı konusunda daha fazla bilgi edinmek gerekmektedir. Her şeyden önce, biyolojik olarak parçalanabilir ve kompostlanabilir kavramları aynı anlama gelmemektedir.

Kompostlanabilir ürünler karbondioksit, su ve inorganik bileşiklere parçalanmalıdır. Kompostlanabilir ürünler toprağa besin sağlar ve evde veya bir kompostlama tesisinde kompostlanabilir. Öte yandan biyolojik olarak parçalanabilen ürünler parçalanarak doğaya geri döner, hatta tamamen yok olur. Biyobozunur ürünler esas olarak çevre tarafından emilir.

Ürün etiketleri, özellikle ürünün yeşil olduğunu söyleyen etiketler biraz kafa karıştırmaktadır. Gıda sektöründeki doğal ifadesi gibi yeşil olarak etiketlenen ürünler de farklı anlamlara gelebilir. Kısaca yeşil olarak etiketlenen ürünler, geleneksel ürünlere göre daha az çevresel veya insan etkisine sahip ürünlerdir. Bu ürünler genelde yerel kaynaklıdır, zararlı kimyasallar içermez ve geri dönüştürülebilir veya yeniden kullanılabilir malzemelerden yapılır. Bir kısmı kompostlanabilir veya biyolojik olarak parçalanıyor olabilir.

Bu konuda geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir malzemeler de kafa karıştırmaktadır. Geri dönüştürülmüş ürünler, hurda, tuvalet kağıdı ruloları, gazeteler ve alüminyum kutular gibi tüketici öncesi atıklardan veya tüketici sonrası atıklardan elde edilmektedir. Yenilenebilir malzemeler arasında hurma yağı, üzüm çekirdeği yağı, bambu ve diğer bitki veya hayvan malzemeleri bulunur. Bu malzemeler doğal bir süreçte kısa sürede yeniden üretilebilir. Ancak her zaman geri dönüştürülemezler.

Bu bakımdan kuruluşumuz, kompostlanabilir ürünler geliştirmek ve üretmek isteyen her sektörden firmaların yanındadır.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için çok farklı belgelendirme hizmetleri sunmakta ve bu çerçevede gerekli test, analiz, kontrol ve değerlendirme faaliyetleri sürdürmektedir. Bu çalışmalarında her zaman yerli ve yabancı standartları, yürürlükte olan yasal düzenlemeleri ve genel kabul görmüş uygulamaları takip etmektedir. Bu çerçevede, talep eden işletmelere, kompost sertifikasyon ve C-Label (Compost Labeling) kompost etiketleme hizmetleri de vermektedir.