C-Label Etiketi Ne İşe Yarar?

Satın aldığınız ve kullandığınız ürünlerin gerçekten kompostlanabilir yada biyobozunur kriterlere uygun olup olmadığını bilmeniz oldukça zordur.

C-Label Etiketi Ne İşe Yarar?

C-Label kompostlanabilir ürün sertifikasyon etiketi, ürünleri ASTM D6400 ve/veya ASTM D6868'e uygun olarak sertifikalandır. Bu sayede kompostlanabilirlik veya biyolojik olarak bozunabilirlik güvencesi sağladığını göstermek isteyen sertifikalı üreticiler, ürünlerinde C-Label Kompostlanabilir ürün etiketini kullanarak tüketicinin emin olmasını sağlar.

C-Label kompostlanabilir ürün etiketi, ürün ve ambalajlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu sayede artık tüketiciler, kompostcular, atık nakliyecileri ve yetkililer, iyi işletilen belediye ve ticari tesislerde kompostlandığında hızlı, tamamen ve güvenli bir şekilde biyolojik olarak parçalanmak üzere tasarlanmış bu plastik ürünleri kolaylıkla ayırt edebilirler.

Sertifikalandırılacak kompostlanabilir veya biyobozunur ürünler onaylı, bağımsız laboratuvarlarda test edilir. Laboratuvar, ürünlerin ASTM Spesifikasyonları D6400 veya D6868'deki gereksinimleri karşıladığını doğrulamak için verileri kontrol eder. C-Label tarafından kullanılan ASTM Spesifikasyonları, önde gelen bilim adamları, reçine üreticileri ve kompostlama endüstrisinin uzun yıllara yayılan yoğun çalışmasının sonucudur.

Bu spesifikasyonları geçmek, bir ürünün tıpkı kraft kağıdı, bahçe süsleri ve yiyecek artıkları gibi tamamen, hızlı ve güvenli bir şekilde biyolojik olarak bozunacağı anlamına gelir. ASTM D6400, plastik filmleri ve torbaları kaplamak için tasarlanmıştır. ASTM D6868, plastik kaplamalı kağıt ve karton dahil olmak üzere kompostlaştırılmak üzere tasarlanmış ambalajlar içindir.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için çok farklı belgelendirme hizmetleri sunmakta ve bu çerçevede gerekli test, analiz, kontrol ve değerlendirme faaliyetleri sürdürmektedir. Bu çalışmalarında her zaman yerli ve yabancı standartları, yürürlükte olan yasal düzenlemeleri ve genel kabul görmüş uygulamaları takip etmektedir. Bu çerçevede, talep eden işletmelere, kompost sertifikasyon ve C-Label (Compost Labeling) kompost etiketleme hizmetleri de vermektedir.