Kompost Yapabileceğinizi Bilmediğiniz Şeyler

Evsel atıkların üçte birinden fazlası yiyeceklerden oluşuyor. Bu, çöp sahasına gidip ayrışmaya başladığında, küresel ısınmaya katkıda bulunan bir sera gazı olan metan üretir. 

Kompost Yapabileceğinizi Bilmediğiniz Şeyler

İsraf ettiğimiz gıda miktarını azaltmak büyük bir girişimdir, ancak çevresel etkinizi azaltmanın basit bir yolu, gıda atıklarını kompostlama yoluyla çöp sahasından uzaklaştırmaktır. Kompostlama, yiyecekleri metan üretmeyecek şekilde parçalar ve bahçenizde kullanabileceğiniz güzel, zengin komposttan yararlanmanızı sağlar - bu bir kazan-kazan durumudur.

Bir kompostlama sistemi kurmanın, israf edilen yiyecek miktarına gözlerinizi açtığını ve bir sonraki alışveriş listenizi ve yemek pişirme şeklinizi yeniden düşünmenizi sağladığını bile görebilirsiniz.

Kompostlama, yiyecek atıklarını bertaraf etmenin harika bir yoludur, ancak bir çöp kutusuna bir sürü yiyecek artıklarını atarsanız, pis kokulu, yapışkan bir pislik (ve muhtemelen hamamböceği ve fare istilası) ile karşılaşırsınız. 

Ev kompost sisteminin endüstriyel kompostlama sisteminden oldukça farklı olduğunu belirtmek önemlidir. Endüstriyel bir sistem, et, kemik ve süt ürünleri gibi tipik olarak bir ev kompost sistemine koymayacağınız her türlü şeyi işleyebilir.

Saç, bira, şarap, kedi kumu, kahve telvesi, kahve filtreleri, çay poşetleri, elektrik süpürgesi tozları, kağıt havlu, kül, yumurta kabukları, yumurta kartonları, doğal kumaşlar, kuru makarna gibi herkesin günlük kullanımında yer alabilecek şeylerin çoğu doğru koşullarda kompostlanabilmektedir.

Kuruluşumuz, talep eden işletmelere, kompost sertifikasyon ve C-Label (Compost Labeling) kompost etiketleme hizmetleri de vermektedir.

Bilgiler