Evde Kompostlanabilir Biyoplastik Ürünler

Plastik endüstrisinin geleceği artık evde kompostlanabilir ürünlerdir. Bu ürünler gerçekten plastik sektörünün geleceğidir. Evde kompostlanabilir biyoplastiklerin temeli, PHA veya polihidroksialkanoat adı verilen bir malzemedir.

Evde Kompostlanabilir Biyoplastik Ürünler

Bu, çeşitli mikroorganizmalar tarafından doğal olarak üretilen bir tür kompostlanabilir polimerdir. Kanola yağı üretiminden elde edilen PHA, çok çeşitli özelliklere sahip ürünler üretmek için diğer kompostlanabilir malzemelerle birleştirilmektedir.

Biyoplastik devrimi, gerçekten hızlı bir şekilde başlatan inanılmaz bir organizasyondur. Çeşitli farklı projelerde kullanılmak üzere PHA üretmek için biyoteknoloji ve mühendislik birlikte çalışmaktadır. Büyük işletmeler, PHA reçinesini geliştirmek ve ürünlerde kullanmak için bilim adamları ile birlikte çalışmaktadır.

Evde kompostlanabilir malzemeleri gerçekten devrim niteliğinde yapan şey, sertifikalı olmalarıdır. Evde kompostlanabilir ürünler, diğer tüm kompostlanabilir ürünlerden farklıdır. Bunların çoğu endüstriyel olarak kompostlanabilir, yani PLA (polilaktik asitler) adı verilen farklı bir biyoplastik ile elde edilirler ve kompost yapmak için ilave ısı ve mikrop gerektirirler.

Ev kompostu, özellikle tek kullanımlık plastikler için gerçek çözümdür. Çünkü birçok insan tek kullanımlık plastikleri tamamen yasaklamak istiyor, ama bu pek de mümkün görünmüyor. Bu bakımdan PHA gibi devrim niteliğinde bir temel malzeme ve bunu endüstriyel ölçekte evde kompostlanabilir ürünler yaratmak için kullanma teknolojisi ile, kalıplar yıkılmak üzeredir. Örneğin, evde kompostlanabilir pipetler, biyoplastik geleceğe doğru sadece bir adımdır.

Plastik kirliliği giderek daha ciddi bir sorun haline geldikçe, plastik üreten firmalar, plastik kirliliğini en aza indirmek için karşı önlemlere katkıda bulunma sorumluluğunu giderek daha fazla üstlenmektedir. Bu karşı önlemlerin bir yönü, döngüsel ekonomiye dayanmaktadır. Atık toplama ve geri dönüşüm, fosil bazlı ve bozunmayan plastik malzemeler için zorlu bir seçimdir.

Biyolojik bazlı ve biyolojik olarak parçalanabilen malzemeler için döngüsel çözümlerden biri de evde kompostlamadır. Bununla birlikte, modern plastik ürünler için malzeme özelliklerini karşılamak ve aynı zamanda kompostlanabilirliği korumak kolay bir iş değildir. Bazı firmalar, nişasta işleme konusundaki uzmanlıklarını kullanarak bu güçlüğün üstesinden gelmektedir ve biyoplastik uygulamalar için termoplastik nişasta üretmektedir. Neticede sadece kompostlanabilir değil, aynı zamanda evde kompostlanabilir biyoplastik ürünler üretilmektedir.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için çok farklı belgelendirme hizmetleri sunmakta ve bu çerçevede gerekli test, analiz, kontrol ve değerlendirme faaliyetleri sürdürmektedir. Bu çalışmalarında her zaman yerli ve yabancı standartları, yürürlükte olan yasal düzenlemeleri ve genel kabul görmüş uygulamaları takip etmektedir. Bu çerçevede, talep eden işletmelere, kompost sertifikasyon ve C-Label (Compost Labeling) kompost etiketleme hizmetleri de vermektedir.

Bilgiler