Çevresel Sürdürülebilirlik

Kompostlanabilir biyoplastikler, altı ay gibi kısa bir sürede kompostlama süreci boyunca besin açısından zengin biyokütle haline gelmekte ve hiçbir toksin veya kalıntı bırakmadan tamamen organik maddeye dönmektedir.

Çevresel Sürdürülebilirlik

Amerikan Çevreyi Koruma Ajansı (EPA) tarafından açıklanan rakamlara göre, kompostlama yoluyla çöplüklerden yönlendirilen atık miktarı 1990 yılından bugüne dört katına çıkmıştır. Bu sonuç, çevresel sürdürülebilirlik açısından büyük bir başarıdır. Bugün gelinen noktada katı atık bertaraf oranları şu şekildedir:

  • Yüzde 69 çöp alanına giden
  • Yüzde 17 geri dönüştürülmüş
  • Yüzde 7 enerji üretimi
  • Yüzde 6 kompostlanmış

Çevreye duyarlı tüketiciler, dünya dostu malzemelerden yapılmış markalar, ürünler ve ambalajlar aramaktadır. Biyoplastik malzemelerden üretilen ürünler, çocuklarımıza ve torunlarımıza aktarılabilecek daha sürdürülebilir bir yaşam sürmek için hızla sorumlu seçim haline gelmektedir.

Çok kısa süre içinde tüketilen tek kullanımlık ürünler sonsuza kadar dayanmamalı. Bugün sorulu üretici firmalar bu gerçeğin farkındadır.

İnsan refahı çevre sağlığı ile yakından ilgilidir. İnsanların nefes almak için temiz havaya, içmek için tatlı suya ve toksik madde ve tehlikelerden arınmış yaşam alanlarına ihtiyacı bulunmaktadır. Artık endüstriyel büyümenin ve enerji kullanımının uzun vadeli sonuçlarının farkına varmak ve olumsuz etkileri tersine çevirmek ve daha fazla hasarı önlemek için harekete geçmek zamanıdır. İnsanlık, gelecek nesillerin de yaşamak için sağlıklı alanlara sahip olmalarını sağlamak zorundadır.

Çevresel sürdürülebilirlik, şimdi ve gelecekte sağlığı ve refahı desteklemek için doğal kaynakları ve küresel ekosistemleri koruma sorumluluğudur. Çevreyi etkileyen birçok kararın sonuçları hemen hissedilmediğinden, çevresel sürdürülebilirliğin önemli bir unsuru, ileriye dönük doğasıdır.

Çevresel sürdürülebilirlik standartları, yerel ekonomik, sosyal ve çevresel koşullara bağlı olarak büyük farklılıklar gösterir. Amerikan Çevreyi Koruma Ajansı (EPA), hava kirleticilerinden tehlikeli atık yönetimine kadar, hava, su, toprak, vahşi yaşam habitatları ve karbon emisyonlarının kalitesi dahil birçok şeyi düzenlemektedir. Ancak işletmelerin de çevresel sürdürülebilirliği sağlamak için taahhütte bulunmaları gerekmektedir. İşletmelerin, çevresel açıdan sürdürülebilir uygulamaları hayata geçirme konusunda topluma karşı sorumluluğu vardır. Artık sınırsız tüketimin insan refahı üzerinde önemli bir maliyeti olduğunun herkes farkındadır. Aslında üretimde daha az enerji ve plastik kullanmak, işletmelerin kar marjlarını artırmak için bir fırsattır.

Kuruluşumuz, belgelendirme ve etiketleme çalışmalarında her zaman yerli ve yabancı standartları, yürürlükte olan yasal düzenlemeleri ve genel kabul görmüş uygulamaları takip etmektedir, ayrıca eğitimli ve deneyimli bir çalışan kadrosuna ve ileri teknolojik imkanlara sahiptir. Bu çerçevede, talep eden işletmelere, kompost sertifikasyon ve C-Label (Compost Labeling) kompost etiketleme hizmetleri de vermektedir.

Bilgiler